Co o hráčích Pittsburghu možná nevíte..:Let's go PENS!
Co o hráčích Pittsburghu možná nevíte..
Některé užitečné věci o osobnostech z Pens
-> čerpáno z knihy - Hvězdy NHL 2009
1.) Sidney Crosby
Je těžké vystihnout, co všechno pro NHL vlastně znamená Sidney Crosby. On totiž není jen vynikajícím hokejistou, je mnohem víc. Prestižní magazín The Hockey News každoročně vyhlašuje žebříček sta nejslavnějších lidí v hokeji a posledních devět let byl na prvním místě pokaždé stejný muž - komisionář NHL Gary Bettman. V roce 2008 ale přišla změna. Mužem s největším vlivem ve světovém hokeji není žádný funkcionář, ale jedenadvacetiletý Sidney Crosby, který odehrál v NHL zatím jen tři sezony. Bettman je druhý, Wayne Gretzky šestý, prezident IIHF René Fasel až pětadvácatý.
Crosby mnohonásobně zvyšuje sledovanost televizních zápasů v zámoří. Nejprodávanějším hokejovým dresem na světě je právě ten se jmenovkou CROSBY. Na titulní stránce nejrůznějších časopisů se objevil víckrát než kandidát na prezidenta Barack Obama. Vyprodává stadiony v NHL jako žádný jiný hráč. Na venkovní zápasy Pittsburghu se v sezoně přišlo podívat nejvíce fanoušků. Když hráli Penguins venku, chodilo na jejich utkání v průměru
19 000 lidí. "Do té doby, než jsem přišel do Pittsburghu, jsem si vůbec neuvědomoval, co se kolem Crosbyho děje," říká útočník Petr Sýkora a popisuje, jakou zažil Crosbymánii. "Kamkoli přijedeme, je úplně jedno, jaké město to je, tak před hotelem čekají stovky lidí a chtějí ho vidět. Každý chce podpis. On vůbec nemůže vyjít na ulici, aby ho někdo nezastavoval". Jako když kdysi někam přijeli Beatles.
I když jsou na ledě dva týmy, oči všech jsou většinou upřeny na Crosbyho. Tak schválně - když hrál Pittsburgh v Buffalu 1.ledna zápas pod otevřeným nebem, všiml si vůbec někdo, že si s Crosbym před utkáním podával ruku jako kapitán Buffala Jaroslav Špaček? A tak je to pořád. Jenže naprosto zaslouženě.
Co o něm možná nevíte: Crosby už má za sebou první bitku v kariéře NHL. Jeho soupeřem byl obránce Bostonu Andrew Ference. Crosby Rvačku odstartoval a nakonec ji také vyhrál. Ference byl ale v těžké pozici. Kdyby zvítězil on a Crosbymu něco udělal, měl by velké problémy. Crosbyho chválil i jeho spoluhráč Georges Laraque:Loni za mnou Sid na tréninku přijel, abych mu ukázal pár bitkařských fíglů. Trochu jsme se přetlačovali a já s ním nemohl pohnout. Je hodně silný v nohách a jako bitkař by byl rozhodně skvělý."Naštěstí má Crosby na ledě jiné úkoly.
2.) Jevgenij Malkin
V přibližně pětadvaceti týmech NHL by byl Jevgenij Malkin hvězdou a jednoznačně nejlepším hráčem klubu. Jeho plakáty by visely po celém městě, on by vyprodával všechny domácí zápasy a byl hlavním tahákem pro lidi. Je to vynikající hokejista, jeden z nejlepších v NHL. Jenže v Pittsburghu je a vždycky bude až hráčem číslo dva. Je totiž v jedné kabině se Sidneym Crosbym. A tak nastává paradoxní situace : hráč, který je nominovaný na Hart Trophy a skončí druhý v bodování NHL, žije ve stínu svého spoluhráče. Ale popravdě řečeno, Malkinovi tato situace náramně vyhovuje. Má rád svůj klid, stydí se mluvit anglicky a jako hvězda týmu by se musel neustále pohybovat před kamerou. "Mluvíme spolu o hokeji každý den," říká obránce Sergej Gončar, u kterého Malkin v Pittsburghu bydlí,"ale nikdy se nezmínil, že by chtěl něco změnit. Se Sidneym jsou kamarádi."Úplně stejně to vidí trenér Michel Therrien:"Mezi těmi dvěma není vůbec žádně napětí. Oba mají v týmu svou roli a jdou to přirození lídři."
Co o něm možná nevíte: Malkin si v rodném Magnitogorsku otevřel restauraci, kterou během roku provozují jeho rodiče. Podnik se jmenuje VIP Zóna a je zařízen velmi zvláštně. Celý totiž vypadá jako nejpřísněji střežené ruské vězení. V oknech jsou mříže, hosté používají hliníkové příbory a lampičky u stolý vypadají jako reflektory, které používají vyšetřovatelé při výsleších. Servírky obsluhují oblečené ve vězeňských oblecích a přinášejí účet orazítkovaný otisky prstů.
3.) Sergej Gončar
I kdyby už Sergej Gončar nikdy v životě nevjel do útočné třetiny soupeře a nikdy by už nevystřelil na branku, stejně by se o něm asi dál říkalo, že je to obránce, který vlastně neumí bránit. Prý pořád jenom útočí a sbírá body, ale zapomíná na to, že by se měl také vracet. Jenže to už dávno není pravda. "Všichni o něm neustále tvrdí, že je vyloženě ofenzivní obránce," diví se Andre Savard, asistent trenéra, který má v Pittsburghu na starosti právě zadáky. "Sergej přitom už dva roky hraje něco úplně jiného. Nasazujeme ho na nejlepší hráče soupeře, často chodí na oslabení. To přece nedělá někdo, kdo neumí bránit."
Co o něm možná nevíte: Gončar je v Pittsburghu obráncem na hlavní pracovní poměr, ale k tomu má ještě dvě "vedlejší zaměstnání". Pracuje jako osobní tlumočník pro Jevgenije Malkina . Ruský mladík se zatím stále neúspěšně pere s angličtinou, a tak mu zkušenější krajan pomáhá při rozhovorech s novináři. No a pak je Gončar také hoteliérem, protože právě u něj doma Malkin od svého příchodu do Pittsburghu bydlí. " Nemůžu si na něj stěžovat. Pomáhá nám s domácností a hraje si s naší pětiletou Natálií," pochvaluje si spolupráci mimo mantinely Gončar.
4.) Marc - Andre Fleury
Dopisy fanoušků, které chodí do jednotlivých klubů v NHL, rozhodně nekončí zmuchlané a nepřečtené v odpadkovém koši. Jasným důkazem toho je proměna brankáře Pittsburghu Marca-Andreho Fleuryho. Tomu v zimě napsala oční lékařka z Otawy velmi zajímavý dopis. I když sama fandí Senators, doporučovala mu, aby změnil barvu své výstroje. Fleury měl totiž betony, lapačku i vyrážečku v extravagantně křiklavém žlutém zbarvení. " Napsala mi, že lidské oko je nejcitlivější právě na žlutou barvu," vyprávěl Fleury. V dopise bylo doslova napsáno: " Když se útočníci pohybují rychle a periferně vidí vaše betony, vás a pak síť, je pro ně o něco jednodušší mířit přesně do branky." Fleury si od začátku své kariéry zakládal image na tom, že bude mít jako jediný výstroj ve stejné barvě, v jaké jezdí ve Spojených Státech a v Kanadě školní autobusy. Jenže zapomněl na to, že ty mají žlutou barvu právě proto, aby byly na silnici dobře vidět.
Marc-Andre dal na doporučení a začal nosit výstroj v bílé barvě. " Bylo vidět, že ta paní o tom něco ví, a tak jsem si řekl, že je na čase udělat změnu," vysvětloval Fleury. Spoluhráči na tréninku mu navíc říkali, že v bílé vypadá o něco větší, což je pro brankáře důležité.
Co o něm možná nevíte: Všichni soupeři nelibě nesou, když před zápasy v Detroitu házejí fanoušci na led chobotnice. Vedení NHL dokonce pokutuje Red Wings , pokud rolbař Al Sobotka krouží s chobotnicí na ledě nad hlavou a provokuje hostující hráče. Marc-Andre Fleury si to s ním ale vyřídil jinak: ze své lahve na pití ho zkropil pořádnou sprškou nápoje. " Ne ne, já nechtěl. Byl to omyl! Chtěl jsem se napít a netrefil jsem se do pusy," smál se Fleury.
5.) Petr Sýkora
Byla to povedená střela, která rozjásala celý Pittsburgh. Útočník Petr Sýkora se napřáhl při přesilovce z pravého kruhu. Bum a gól! Český kanonýr rozhodl ve třetím prodloužení pátý finálový zápas Stanley Cupu s Detroitem. A tento moment z něj udělal ve městě hrdinu číslo jedna. Byl to on, kdo udržel Penguins naději. Naději, že tým ještě v boji o stříbrný grál obrátí sérii na svou stranu. Detroit před touto bitvou vedl 3:1, hrál doma. Fandové Red Wings už se vnitřně chystali na kolosální oslavy přímo v Joe Louis Areně. Ovšem realita poněkud pokulhávala. Pátý zápas se rozhodoval až v nastavení, dokonce až ve třetím v řadě. A v poslední přestávce si v kabině Pittsburghu vzal slovo Sýkora. Unaveným, ale odhodlaným spoluhráčům se snažil vlít potřebnou energii do žil následným prohlášením.
"Pánové, vydržte. A o výsledek se nebojte, já dám gól." Možná fráze. Možná troufalý výrok. Ale ono to opravdu vyšlo! Ve 110. minutě dostává puk na pravém kruhu a prostřeluje brankáře Chrise Osgooda. "Neuvěřitelné. On to předpověděl," kroutil hlavou i kapitán Sidney Crosby. Sýkorovi přišel do kabiny pak pogratulovat i legendární Mario Lemieux, spolumajitel klubu. Hráči mluvili o magii, kroutili hlavou. Sýkora rozhodl přesně v okamžiku, kdy na trestné lavici seděl krajan Jiří Hudler. Ten pak je se sklíčeným výrazem sledoval, jak vypukly oslavy hostujícího týmu. " Hned, jak dostal Petr puk, jsem věděl, že je zle. Ten puk se k němu vůbec neměl dostat!" zlobil se Mike Babcok, kouč Red Wings.
Z útočníka, jenž do kádru Penguins přišel během léta jako volný hráč, se stala celebrita. Ale pouze na osmačtyřicet hodin. Zázrak se nekonal. Favorizovaný Detroit už si šanci nenechal utéct a na ledě Penguins dílo dokonal. Hráči Red Wings, mezi nimi i Hudler a gólman Hašek, mohli jásat.
Co o něm možná nevíte: Sýkora zářil především ve spolupráci s Jevgenijem Malkinem. Tahle dvojka se znala už ze společného působení v Magnitogorsku během výluky a v Penguins si znovu náramně sedli. Když se během sezony zranil kapitán Sidney Crosby, hra stála především na spolupráci Sýkory s Malkinem. Řada Sýkora, Malkin, Malone produkovala krásný hokej a spoustu bodů. Čím to, že nám to tak šlape? Protože jsme každý jiný. Já střílím, nahazuju puky, Malkin všechny přebruslí a Malone to zbourá u mantinelu,"[I] komentoval Sýkora, v čem vězí kouzlo jejich úspěšné spolupráce. Jenže Malkin ve finálové sérii i kvůli nachlazení povážlivě uvadl. Soužil se, kamery často přinášely pohledy na sklíčeného Rusa, jak nevěřícně zírá před sebe. Podle představ se nedařilo ani Sýkorovi. Ale celkově v sezoně válel. A s chutí se může těšit na další, v Penguins má smlouvu ještě na rok.